Popálené dítě

Rubrika: Úrazy a první pomoc

Dítě na sebe převrhne hrnek plný vařícího čaje. Víte, jak se máte v takové situaci zachovat? Máte představu, kdy situaci zvládnete domácími prostředky a kdy je nutné vyhledat lékaře?
Projděte si jednoduchý test, který pro vás připravili pořadatelé kurzu první pomoci u dětí.

  1. Na návštěvě chcete dát kávu si s přítelkyní. Na klíně drží svou dvouletou dcerku. Ve vteřině snížené pozornosti si dítě strhlo obsah šálku na sebe.
    • Sprchujeme dítě studenou vodou i se šaty
    • Svlékneme dítě a sprchujeme bez šatů
    • Svlékneme dítě a opláchneme je jenom jednou

  2. Dítě křičí a má bříško a rozkrok pokryté šedavou trhající se vrstvou
    • Zavoláme 155
    • Odvezeme dítě na pohotovost
    • Odvezeme dítě do nemocnice s popáleninovou klinikou

  3. Popálenou plochu
    • kryjeme vatou
    • nekryjeme ničím
    • kryjeme přežehleným kapesníkem

Pokud si test chcete vyzkoušet, nečtěte dál, než si pečlivě projdete a zodpovíte všechny tři otázky.
Uvítáme, když odpovědi, které jste zvolili, napíšete i do komentáře k tomuto článku.

Vyhodnocení testu

Oblečení nasáklé horkou tekutinou nadále zhoršuje hloubku popálenin, pokud není oblečení přiškvařeno ke kůži určitě ho sundáme.
Chlazení popálených míst je základem první pomoci u popálenin. Bohužel děti se velmi rychle podchladí – obzvláště pokud je chladíme v oblasti trupu. Postiženou část proto jen jednorázově zchladíme – osprchujeme studenou vodou v řádu sekund.

Transport vlastním vozem je vždy pomalejší než záchrankou. Záchranka navíc začíná léčit už okamžikem příjezdu na místo.
Zasažená část těla je poměrně velká, navíc jsou zasaženy i genitálie – je třeba okamžitě přivolat záchranou službu(155).

Popálením se ničí ochranné schopnosti kůže – cokoliv, co na popáleninu přiložíme jen zvýší množství rozličných mikrobů a baktérií.
Vata je stejně špinavá jako cokoliv jiného. Navíc se přichytí na kůži a její vybírání chloupek po chloupku bude jen zdržovat zdravotníky při ošetření.
Překrytí popálenin nechte raději na přivolané záchrance. Pokud byste neodolali touze krýt popáleninu použijte přežehlené prostěradlo nebo kapesník. Přežehlení zlikviduje část mikrobů a baktérií a 100% bavlna půjde z popáleniny odstranit relativně snadno.

Opaření je stále jedním z nejčastějších a nejhorších úrazů u malých dětí.

Jak mu předcházet?

Odpovědi na tuto a další otázky se dozvíte na kurzu první pomoci u dětí ZDrSEM MAMA – www.zdrsem.cz.

Jak úspěšní jste byli v tomto krátkém testu? Která ze správných odpovědí vás nejvíc překvapila?

Napsal/a: ZDrSem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

  • bioviruska

    Zkušenost s popáleninami u dětí nemám a to mám dvě :-), prostě jsem vše, co by nějak vedlo k rozlití hlavně kávy u nás v obýváku dala pryč , Takže jsme měli holý stůl 🙂 – všichni to pochopili, navíc si kávu hlídali a já ani nevím, to dítě ač třeba přišlo batolátko od sestry, se kolem stolu ani nepletlo. Hrálo si bokem, nebo jsme si sedli k němu na zem, prostě jsme si děti hlídaly.
    K tomu pálení prstíků, no to je fakt síla 😮 ono přece stačí pouze zapnout troubu a nechat ji rozehřát, to dítě není blbé, aby si neuvědomilo, že to pálí, ono to pochopilo i naše psisko a to neumí lidskou řeč :-O

  • Anonymní

    Jo ten anonym 18:57 jsem já, Hanzlici. Ještě by mě zajímalo, kdo je ten anonym, který se nepodepsal.

  • Anonymní

    K tomu, co tu psal anonym – nechat dítěti spálit prst na plotně – co prosím????? To jako myslíte vážně? Doma topíme jen v krbovkách, nikdy jsme dítěti nemuseli (od narození!) vysvětlovat ani ho pálit na prstech, prostě jak cítí horko, jde od toho sám od sebe. To, co píšete mě dost vyděsilo, jestli je tohle opravdu běžná praxe v našich domácnostech, no to snad ne. Nehledě na to, že podle mě asi nejvíc popálenin vzniká tak, že na sebe dítě strhne ubrus, kde je hrnek kafe, nebo zatáhne za šňůru rychlovarky, což nevyřešíte ani touhle svou svéráznou prevencí. Jenže to jsou věci, které si průměrně rozumná matka ošéfuje (nebude dávat ubrusy, když má doma roční dítě apod.). Panebože, nepalte svejm dětem prsty.

  • Anonymní

    Oprava článku: dítě dejte do vany a ihned sprchujte studenou vodou popáleninu a to dokud nepřijede záchranka. Stačí malý proud, a otevřít odtok, aby se nepodchladilo. Současně vysvlečte oděv, pokud nejde nebo bolí tak nechte být, voda jde i přes hadr. Když je dítě studené, tak dělejte pauzy. Neolejujte a nesádlujte a ničím nepřekrývejte. Pokud je to větší plocha než jaho dlaň s prstama, tak dítě NIKDY NIKAM nevozte, volejte 155!

  • Anonymní

    To nejlepší, co můžete pro svoje dítě udělat, je nechat ho spálit prst na plotně, třeba i 3krát. A vysvětlovat, že to hřeje a pálí. Pak k ničemu, o čem řeknete že pálí už nejde, ani k hrnku, konvici atd. Kdo je citlivka a prstíku je mu líto, má pak spálené děcko.

  • Anonymní

    Já tuto zkušenost zažila a věřte, nic příjemného. Dcerka dvouletá na sebe vylila horký čaj. Opařila si oličej + hrudníček. Na první pohled to nijak špatně nevypadalo. Doktor stanovil I. stupeň, až jsme přešli na III. stupeň. Týden jsme leželi v nemocnici v Třebíči. Jezdili na převazy, mazaly sádlem, podle rady doktora. Jenže se jí po 3 měsích začala dělat keloidní jizva, takže jsme si domluvili schůzku v Brně, tam jí jizvu po půl roce opichali, aby jí nerostla dále.Dále jsme absolvovali 2 roky laseru, kupovali každý měsíc mastičky a masírovali několikrát denně. Bylo to náročné. Docela se pan doktor divil, že má tak velkou jizvu, ale ona má špatnou hojivost kůže, takže každá odřeninka skončí s malou keloidní jizvičkou.

  • JanaOss

    Zkušeností v tomto oboru mám až dost- mí drahoušci byli k neuhlídání, ale i tak člověk přijde na to, že něco teoreticky již zapomenul.

  • Petra Vymětalová

    Uf, hrubka opravena a červenám se až… brrrr :-(((
    díky za upozornění

  • Horempádem

    Ahojky, jsem ráda, že jsem se zatím s popáleninami tohoto druhu, který byl popisován v článečku nesetkala, ale díky za informaci, pro případ budu chytřejší. Nicméně loni v létě měli moji rodiče mou dcerku na chatě na víkend. Když mi ještě v pátek večer zazvonil telefon od rodičů, tak jsem tušila nějaký průšvih. A taky byl, babička dcerce ohřívala večer polévku, jenže ta ji nechtěla, a tak ji babčka dojídala sama. Mezitím se dcerka pohybovala po kuchyňce, kde byl nešťastným způsobem umístěn dvouplotýnkový vařič a chvíle nepozornosti stačila k tomu, aby si dcerka části dlaně dotkla chladnoucího vařiče 🙁 Duchapřítomně jí to místo začali chladit, a protože chata je vzdálena cca 20 min od nemocnice, tak jí ručku chladili vlhkou gázou. Popálenina nebyla hluboká a jí tak neublížili. Naštěstí lékař konstatoval, že to nebude vážné a po dva dny jsme docházeli na převazy. Druhý den ji odstřihli jeden puchýř a pak už se to krásně zaléčilo kalciovou mastí. Bylo mi fakt ouzko, bála jsem se, aby tam neměla jizvu. Ale díky péči doktorů a mé pečlivosti se to opravdu krásně zhojilo a ručička je čistá. Na rodiče se zlobit nemohu, prostě to neodhadli, hlavně, že to nedopadlo hůř a sporák je od té doby výš. My sami jsme bydleli v domě, kde jsme měli kachlová kamna s krbovou vložkou,jejíž součástí byly prosklená dvířka. Dcerka ale od malička byla upozorňováná na nebezpečí a nikdy u kamen nebyla sama a díky bohu se po celou dobu nic nestalo.

  • bamiska

    také jsem spletla první otázku měla jsem tendence je tam šupnout i s oblečením a sprchovat….doufám jako všechny ostatní maminky, že se nám to vyhne…..moje mamka jako malinká na sebe převrhla vařící polévku o zabíjačce…nic příjemného a následky má celý život….

  • Měla jsem dobře, ale u první otázky to byl spíše tip… Nebyla jsem si vůbec jistá, jestli oblečení sundat nebo ne.
    Nedávno byl v tv nějaký pořad o popálených dětech a byla to fakt hrůza.
    Nejenom, že je to prý strašně bolestivé, ale ty děti jsou poznamenané na celý život. Zrovna jsem to zapla ve chvíli, kdy tam byl nějaký mladík a byl úplně v pohodě, že s tím nemá psychický problém, parta ho bere… Ale asi ne každý se s tím tak popere a musí to být moc těžké a náročné.

  • Taky jsem měla první otázku špatně a taky doufám, že tyhle vědomosti nikdy neuplatním v praxi. Ale opakování je matka moudrosti, takže díky za testík.P.

  • Babofko, taky mě to „bouchlo“ do očí :))
    Já měla špatně první otázku. Zatím jsme se takové hrůze úspěšně vyhýbali… a doufám, že se nám to nikdy nestane.

  • Moje odpovědi:
    1) b)
    2) a)
    3) b)

    Testíky jsou fajn, čas od času nezaškodí si zopáknout základy první pomoci. Jen moc prosím o odstranění hrubky v předposlední větě: „Jak úspěšní jste BILI v tomto krátkém testu?“
    Děkuji 🙂

  • Evakub

    První otázku jsem měla špatně, jinak jsem po chvilce přemýšlení odpověděla správně. Ale teorie je jedna věc a praxe druhá. Člověk v takových chvílích asi moc dlouho přemýšlet nemůže.
    V každém případě to nejlepší je zavolat doktora a ten mi poradí, co dělat.

  • danasi

    V testu jsem uspěla. Ale nevím, jestli je čím se chlubit. Zažila jsem popálení na vlastní oči. Měla jsem 8 let a má starší provdaná sestra mne vzala se svou rodinou na víkend. Její tehdy dvouletá dcera na sebe převrhla celou konvici s vařícím čajem. Od té doby to mám v hlavě. Nevím, jak bych reagovala, ale doufám, že zážitek i sledování práce lékaře na místě se vryl do paměti dokonale.

  • Zajímavé.S přemýšlením jsem odpověděla na všechno správně,ale otázka je,jak bych se v dané situaci zachovala,protože ve stresových situacích panikařím.V létě se polil mladší syn polévkou.Na povrchu byla vlažnější,ale ve spod ještě horká.Měl na sobě jen tepláčky a hodně plakal.Když jsem ho vysvlékla,tak jsem mu postižené místo postříkala sprejem aloe vera a on mi řekl,že už bobo nebolí.Tak jsem byla ráda,že to nebylo tak vážné.Vždy jsem se snažila na tohle si dávat pozor,ale děti jsou všetečky a někdy se to prostě neuhlídá.S kamarádkama pijeme kávu u velkého stolu,kde není ubrus,tak je i menší riziko popálení a moje mamka podává kávu,až není příliš horká,takže nám chládne na kuchyňské lince.Teď jsem si ještě vzpomněla,jak v létě dojela kamarádka a já ji šla přivítat a mezitím si malý přisunul židličku ke kuchyňské lince a pustil varnou konvici,kde bylo trochu vody.Kdybych nedošla,tak si ani raději nepředstavuji následky,jak to mohlo dopadnout.

  • Lussy

    Děkuji za zajímavý článek. Také jsem měla dobře jen jednu odpověď :-(. Teď jsem sice moudřejší,ale kdyby se něco podobného nedej Bože stalo,tak nevím,jestli bych nepanikařila a jednala správně.

  • zajímavé a poučné, jen doufám, že se mi tohle nikdy nestane, v testu jsem měl jen 33% úspěšnost

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist