Mykóza, ach jo…

Rubrika: Onemocnění a léčba

Většina z nás ji minimálně jednou v životě prodělala. Poševní (vaginální) mykóza zvaná též kvasinková infekce nebo kandidóza, přivádí do ordinací gynekologů nejvíce pacientek…

Uvádí se, že tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život a téměř polovina z nich ji dostává opakovaně.

Co mykózu způsobuje?
Kvasinky. Nejznámějším a nejčastějším zástupcem těchto kvasinek je Candida, reprezentovaná bezpočtem druhů jako Candida albicans, krusei, paraspsilosis a další…
Jsou to drobné jednobuněčné organismy, které se velmi rychle rozmnožují v příznivé teplotě, vlhkém prostředí a tam, kde mají dostatek potravy, zejména uhlovodanů, které se rozkládají kvašením bez přístupu kyslíku.
Za normálních okolností se organismus kvasince brání jednak tím, že na povrchu kůže a sliznic si vytváří kyselý ochranný povlak, kterým kvasinky nemohou proniknout a kromě toho na zdravých sliznicích úst, hltanu, tenkého střeva atd. žijí užitečné bakterie, které tvoří tzv. ústní a střevní flóru. Ta vytlačuje kvasinku a brání jí v usazení.
Existují však okolnosti vedoucí k tomu, že se kvasinky přemnoží.

Kdy se kvasinky mohou přemnožit?
1) Sex
Protože se jedná o sexuálně přenosnou infekci, můžeme ji velmi lehce získat od partnera, který o ní vůbec nemusí mít tušení. Mykózy bývají častou známkou střídání sexuálních partnerů. Rozšíření mykózy napomáhá i trauma poševní tkáně při intezivním styku. Muži často nemají klinické obtíže a jsou jen nosiči infekce, ale mohou také trpět postižením sliznice genitálu.
2) Další zevní nákaza
Může k ní dojít použitím cizího ručníku, koupáním v nečistých vodách rybníků nebo i při pobytu v sauně. Také při porodu může dojít k nákaze novorozence, je-li genitální oblast matky zasažena infekcí.
3) Oslabená imunita
Pokud je celkově oslabena imunita organismu, např. při chřipce či léčbě kortikoidy, může dojít k pomnožení kvasinek a plísní v pochvě. Rovněž pokud dojde k podráždění mýdlem, sprchovacím gelem či chlorovanou vodou, což zaměstná imunitní buňky vyskytující se v sliznici pochvy, mají pak kvasinky volnou cestu. Vysvětlení je jednoduché. Pronikne-li chlorovaná voda do pochvy, vlastně ji vydezinfikuje, poruší její biocenózu a v tomto čistém prostředí se pak kvasinky rychle rozbují.
Velmi časté také bývají u osob, které jsou léčeny pro jiné onemocnění např. kortikosteroidy, léky potlačujícími imunitu (po transplantacích, atd.), u nemocných s HIV,…
4) Častá hygiena
Také příliš častá hygiena paradoxně může škodit a narušovat rovnováhu poševního prostředí. Při používání dezinfekčních mycích prostředků dochází k potlačení dobrých bakterií a pomnožení plísní.
5) Nadměrně vlhké a teplé klima
Candida miluje teplo a vlhko. Pokud ženy nosí syntetické spodní prádlo a silonové punčocháče, upnuté neprodyšné džíny nebo mokré plavky, dochází k nadměrnému zapařování.
6) Hormonální změny
Příčinou pomnožení plísní a vzniku vaginálních (poševních) mykóz může dojít také při zvýšení hladiny pohlavních hormonů estrogenů a gestagenů. K tomu dochází například na začátku puberty, v těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce (zejména tzv. „pilulky poté“, která má vysokou hladinu hormonů).
7) Léčba antibiotiky
Antibiotika působí proti bakteriím. Kromě škodlivých bakterií ničí bohužel i prospěšné bakterie. Nepůsobí však na plísně, takže může dojít k jejich pomnožení (např. k pomnožení Candidy albicans). Masivní pomnožení kvasinek po antibiotické léčbě bývá též ve střevech, kde jsou dále podporovány k množení nevhodnou stravou s velkým obsahem jednoduchých cukrů a chemických látek. Střeva mohou být v budoucnosti základnou pro šíření kvasinek do celého organismu včetně močopohlavního ústrojí.
Asi málokoho napadne, že jsme vystaveni také působení antibiotik podávaných zvířatům, jejichž maso jíme.
8) Stres
Stres a problémy přispívají k množení kvasinek.
9) Nevhodná strava
K nepříjemným projevům mykóz také může dojít nevhodnou skladbou jídelníčku bohatou zejména na rafinovaný cukr, bílou mouku a chemické látky v potravinách. Rovněž může významně přispět přemíra alkoholu, léků nebo drog.
10) Cukrovka
Při opakovaných zánětech je vhodné vyšetřit hladinu krevního cukru pacientky, protože diabetes mellitus (cukrovka) může být jednou z příčin opakovaných mykóz.

Jak se mykóza projevuje?
Žena, která mykózu již jednou prodělala, toto onemocnění často rozpozná sama. Nejčastějšími projevy jsou svědění, bolestivost, suchá sliznice, bolest při pohlavním styku a bílý výtok podobný tvarohu nebo směsi mouky s vodou, zapáchající jako extrakt z kvasnic. V těžkých případech dochází ke zduření poševní sliznice a zvětšení tříselných lymfatických uzlin. Celá pánevní oblast je citlivá, někdy bývá i bolest při močení. Pochva je plná hustých bílých vloček, ale v některých případech může být na stěnách pochvy vidět pouze několik bílých skvrn. Výtok nemusí být úměrný závažnosti mykózy.

Gynekologa by měla žena navštívit vždy, pokud se jedná o první onemocnění, pokud na mykózu nezabírají volně dostupné prostředky, pokud se jedná o mykózu v těhotenství, a nebo pokud se současně vyskytuje i horečka nebo bolesti v podbřišku.
Lékař v rámci vyšetření odebere výtěr ze zadní klenby poševní. Plísně se dají zpravidla rozpoznat již při přímém pozorování pod mikroskopem.

U mužů se mykóza projevuje červenými skvrnami na žaludu a penisu, bolestivostí a hromaděním bělavé hmoty pod předkožkou.

Jak se mykóza léčí?
Při léčení mykózy je nutné, aby se léčil i partner. Mykotické spóry mohou přežívat i pod předkožkou a nemusí vyvolávat žádné obtíže. Časem pak mohou být přeneseny zpátky na partnerku.
Pro léčbu právě probíhající mykózy volí lékař jednu ze dvou možností. Jednak lokální (místní) léčbu antimykotickými vaginálními čípky či krémy, která trvá zpravidla 1-2 týdny. Řada žen léčbu těmito přípravky velmi často přerušuje hned po vymizení příznaků, kdy ovšem zdaleka nejsou všechny mikroorganismy zlikvidovány. Pak dochází k častým recidivám. A nebo celkovou perorální léčbu (užívání ústy), která je schopna zbavit vás infekce v kratší době, často již po jediné dávce léčivého přípravku. Tato léčba je nejen mnohem účinnější, ale také pohodlnější. Vzhledem k tomu, že zasahuje především mikroorganismy ve střevním traktu, brání rovněž mnohem efektivněji recidivám onemocnění.

Jak mykóze předcházet?
Preventivní opatření jsme schopni lehce odvodit z toho, co již bylo řečeno. A tak snad jen doplním o několik málo dalších tipů, jako neužívat pokud možno žádné přísady do koupelí ani poševní deodoranty a výplachy, neboť ničí ochranné kyselé prostředí pochvy. Nosit spíše volné prádlo s bavlněnými klíny a tyto bavlněné klíny u kalhotek vždy přežehlit horkou žehličkou. Při praní v pračkách s nízkou teplotou se vždy spóry kandidy nezničí a tak minimálně během léčby perte prádlo, ručníky a žínky na 95° C. K hygieně intimních míst používejte speciální přípravky pro intimní hygienu. V případě, že užíváte hormonální antikoncepci, antibiotika, kortikosteroidy, léky snižující imunitu nebo trpíte cukrovkou apod., zařaďte do svého jídelníčku více bílých jogurtů s živou mikroflórou nebo preventivně užívejte (nejlépe po dohodě s lékařem) lactobacilus acidophilus. Upravte svůj jídelníček, omezte zejména cukry a alkohol.

Bohužel někdy i přes veškerou snahu o dodržování preventivních opatření dojde k recidivě, mykóza se vrací a vše se opakuje nanovo. A protože je téma chronických mykóz velmi obsáhlé a trápí velké množství žen, budeme se mu podrobně věnovat v následujícím článku.

Napsal/a: Petra Choltová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Anonymní

    Jo jasně, já se podívám, ale moc děkuji za odpověd a doporučení, hned se jdu na to podívat. Děkuji

  • Anonymní

    To je pravda, když si to zadáte, tak vám vyjede hodně míst, kde to koupit, ale já kupuji tady chytra-houba.com. Tak tam se můžete podívat na co všechno ta Chytrá houba je dobrá a v jakých podobách se kupuje na co 🙂

  • Petra Vymětalová

    stačí zadat do vyhledávače a vyjede spousta odkazů 😉

  • Anonymní

    A ta Chytrá houba se dá sehnat kde prosím? A v jaké podobě to je, krem, mast, tablety? Neznám to, tak se omlouvám za takové dotazy.
    Předem moc děkuji

  • Anonymní

    Zkuste chytrou houbu, to mě jediné zabralo a mám po problému. Také jsem na to trpěla a to pravidelně..

  • Anonymní

    Já byla teda jenom u sestřenky, ale ta mi poradila Wobenzym, protože s ním sama nad mykózou zvítězila, takže při své poslední mykóze jsem ho taky začala brát k mastičce od doktora a jsem vyléčená. Od léčby je to skorem rok a nevrátila se, jak tomu bývalo zvykem. A čokoláda to u mě teda neovlivňuje.

  • bamiska

    no taky občes na to trpím, se sladkostmi mám problémy jsem závislá :-), no a na dovolené mi stačilo vlézt do nádrže Lipno a hned druhý den jsem navštívila lékárnu…no polaždé to řeším návštěvou lékařky…

  • Když mi bylo asi 17 let,tak jsem měla kvasinky.Dole mě to šíleně svědilo a měla jsem krupicový výtok.Bylo léto a já si myslela,že se tak hodně potím,proto to svědění a chodila jsem každou chvíli do sprchy.Trápila jsem se s tím poměrně dlouho,protože jsem otálela s návštěvou gynekologa.Měla jsem velkou důvěru ke svoji nejlepší kamarádce a té jsem se svěřila.Jaké bylo mé překvapení,když jsem zjistila,že se potýká se stejným problémem.Zašly jsme k paní doktorce a dostaly nějaké léky a taky radu,abychom omezily cukry.V tu dobu jsme byly hodně štíhlé a každý den jsme si dopřávaly čokoládu a k tomu ještě Horalky.Kamarádka se v noci vzbudila a dávala si i tehdy sladkost.Když jsem tyhle dobrůtky snížila,tak kvasinky se už neobjevily.

  • Anonymní

    Já byla u léčitele a on mi poradil nejíst sýry, uzeniny, kakao, čokoládu a nepít mléko.Cestou od něho jsem si ještě koupila Pangamin Bifi.A snad to nezakřiknu,ale už skoro dva měsíce mám pokoj. Bylo těžké si tohle všechno odříct, ale teď už to i trochu jím a i tak je to dobré. Asi na tom něco bylo… A zabralo to lépe, než všechny ty čípky od doktorky. A hlavně žádný hermelín!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist