… a zase ta mykóza! – 2. část

A je to tady, náš boj s polysystémovou chronickou kandidózou začíná. Určitě se shodneme na tom, že ke stavu, který byl popsán v předchozím díle nedošlo ze dne na den, ale byla to záležitost několika týdnů nebo i let…A tak bohužel ani nelze očekávat, že nám na cestě ke zdraví pomůže jedna zázračná pilulka a zbavíme se všech jmenovaných potíží ze dne na den. Nakonec ženy, které toto nekonečné trápení prožívají nebo už mají za sebou, vědí, že je to opravdu běh na dlouhou trať.

LÉČBA
Aby byla úspěšnost zaručena, musí být léčba v každém případě komplexní. To znamená, že všechna následující jmenovaná opatření by měla probíhat současně!!!

1) PROTIKVASINKOVÉ PŘÍPRAVKY A LÉKY
Ve spolupráci s lékařem či lékárníkem vyberte nejvhodnější klasické přípravky pro léčbu kvasinek ve střevech, v dalších orgánech a také k potlačení plísňové infekce kůže a nehtů. Bude se pravděpodobně jednak o léky ve formě tablet, dražé, tekutiny či gelu a také tinktur, krémů, šampónů.

Rovněž je možné použít jednorázové antimykotikum vhodné na systémové mykózy.

Další volbou jsou přírodní a doplňkové prostředky s protikvasinkovou aktivitou. Jako nejúčinnější pomocník vyšla z mezinárodní vědecké studie kaprylová kyselina. Je to mastná kyselina, která se získává z tropických olejů (palmový, kokosový). Ze studií vyplynulo, že po užívání kaprylové kyseliny významně klesá počet kvasinkových kolonií a již po 16 dnech užívání dochází ke sníženému výskytu candidy albicans ve stolici o 30-90%.

Mezi další pomocníky patří syrový česnek nebo česnek ve formě potravinového doplňku, čaj lapacho a maté, výtažky z grapefruitových semínek a dále přírodní a bylinné přípravky od různých firem.

2) PROTIKVASINKOVÁ DIETA
Jak už bylo řečeno v předchozích dílech, kvasinkám vyhovuje strava bohatá na cukry a bílou mouku. To znamená, že je nutné provést v tomto duchu radikální změnu jídelníčku.

Mezi zakázané potraviny patří:
– sladkosti – cukr (bílý, hnědý, práškový, krystalový), třtinový cukr, hroznový cukr, kandys (řepný cukr), ovocný cukr (fruktóza), umělá sladidla sorbit a xylit, výrobky s cukrem, cukrovinky, sušenky, oplatky, koláče, med, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, výrobky z instantního kakaa,
– ovoce – sladké druhy jako banány, hrozny, mandarinky, broskve, kompoty, koncentrované šťávy (z jablek, hrušek), konzervované ovoce, džemy,
– zelenina – konzervovaná zelenina, hotové výrobky z brambor, kečup přislazený cukrem, sójová omáčka přislazená cukrem,
– živočišné produkty – marinované pokrmy, ovocné jogurty, pokrmy obsahující cukr, mouku a konzervační látky, pokrmy s omáčkami a panádami,
– obilí – bílé mouky, loupaná rýže, obilné klíčky, přípravky na zhušťování omáček, těstoviny z bílé mouky,
– nápoje – alkoholické nápoje (s výjimkou velmi suchého vína), instantní a všechny slazené čaje, limonáda a coca-cola.

Že toho k jídlu moc nezbylo? Ale ano. Mezi doporučené potraviny patří:
– čerstvá zelenina podle ročního období a zeleninové saláty – artyčoky, avokádo, brambory, brokolice, celer, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, česnek, čínské zelí, fazole, fenykl, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, pórek, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát, topinambury a všechny druhy zelí,
– houby – houbičky shiitake, hřiby, křemenáče, lišky, smrže, václavky, žampiony,
– ovoce – citróny, grepy, kyselé hrušky, kyselá jablka,
– koření – bylinky, hořčice (velmi ostrá), křen, pepř, skořice, sůl, majoránka, ocet, tymián, vanilka,
– živočišné produkty – jogurt s živými kulturami, maso (kromě vepřového), mléko, mořské plody, podmáslí, ryby, sýry, tvaroh, vejce, želatina,
– obilí – celozrnné výrobky, chléb kynutý droždím, chléb z kvasu, jáhly, pohanka,
– oleje a tuky – za studena lisované a nerafinované čisté margaríny, rostlinné oleje,
– semena a ořechy – burské oříšky, dýňová semena, kešu ořechy, kokosové ořechy, lískové oříšky, sezamová semena, slunečnicová semena, vlašské ořechy,
– sladidla – mléčný cukr, umělé sladidla (aspartam, acesulfam, cyklamát, sacharin ),
– nápoje – čaj lapacho, čaj maté, čaje (kromě ovocných čajů), minerální vody, zeleninové šťávy.

A aby těch příkazů a zákazů nebylo dost, mám ještě co se výběru a přípravy stravy týče, několik doporučení.

Základ by měla tvořit zelenina a saláty podle sezónní nabídky, a to nejlépe čerstvé nebo šetrně podušené. Abyste zabránili další infekci, je nutné předem vše důkladně očistit. V případě tepelné úpravy používejte v rámci zachování vitamínů a minerálů spíše dušení, vaření v páře, ohřívání ve varných sáčcích nebo v keramickém nádobí.

Jezte často bílé a kysané zelí, cibuli a pórek, ředkev a ředkvičky, česnek, křen a ostrou hořčici, podmáslí, přírodní jogurt, kefír – jsou to vyhlášení nepřátelé kvasinek.

Zapomeňte na cukr a všechna sladká jídla, bílou rýži a všechny výrobky z bílé mouky.

Občas si pro změnu připravujte jídla z celozrnného obilí, ne však každý den. Celozrnné obilí působí kyselinotvorně.

Vyhýbejte se konzervám všeho druhu a omezte pokud možno „éčka“ v potravě.

Šetřete solí a jako koření používejte čerstvé bylinky.

Co nejvíce pijte, alespoň 2 litry denně. Ideální jsou minerální vody, čerstvě připravené zeleninové šťávy, bylinkové čaje, čaj lapacho a maté. Pijte co nejméně kávu a černý čaj, neboť oba nápoje jsou silně kyselinotvorné.

Kůra většinou trvá od 3 do 6 měsíců, ale i po skončení kůry se stravujte nadále zdravě. Určitě kromě kýžených výsledků navíc zhubnete o nějaké to kilečko! 🙂

3) OBNOVA STŘEVNÍ MIKROFLÓRY
Pro obnovu přirozené střevní mikroflóry je nevhodnější již zmiňovaná konzumace podmáslí, přírodních jogurtů a kefíru nebo užívání přípravků obsahujících lactobacilus acidophilus v kombinaci se sladkovodní řasou, která obsahuje růstový faktor a ten potřebuje lactobacilus ke své existenci.

4) POSÍLENÍ IMUNITNÍHO SYSTÉMU
Pro posílení imunity je nejvhodnější vitamín C (nejlépe v dávkách 2-3 g denně), dále echinaceové přípravky, jablečný ocet a také existují studie potvrzující významné zlepšení díky podpůrné léčbě enzymovým lékem.

5) POSÍLENÍ JATER
Zákeřnost přemnožené kvasinky také spočívá v tom, že kvasinky mají svůj metabolismus – přeměňují cukry a škroby na alkohol a aldehydy. A protože krev proudí ze střeva nejdříve do jater, vypadají u člověka trpícího kandidózou tak, jako by denně vypil skleničku tvrdého alkoholu. Posléze může docházet i k nadprodukci cholesterolu, který devastuje cévní stěny. Přetížená játra se navenek projevují únavou a špatnou pletí.

Na trhu existují bylinné přípravky na posílení funkce jater nebo jednotlivě velmi doporučovaný ostropestřec mariánský.

6) DALŠÍ DOPLŇUJÍCÍ OPATŘENÍ
Před zahájením terapie je možno vyčistit střeva klystýrem.

Používejte nedráždivou čistě přírodní kosmetiku a k hygieně intimních míst používejte speciální přípravky s protikvasinkovou aktivitou.

Začněte používat nový zubní kartáček, který přes noc namočíte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem. Rovněž je vhodné používat speciální antibakteriální zubní pastu.

Pokud trpíte alergiemi, vynechejte i nejčastější potravinové alergeny jako mléko, vejce a výrobky z kvasnic, pivo, víno a zavařeniny, které by mohly Candidu do organismu opětovně zanášet.

Během léčby perte prádlo, ručníky a žínky na 95° C.

Během léčby je vhodná sexuální abstinence. V rámci prevence sexuálně přenosných chorob používejte kondom.

ZÁVĚR
Co říci závěrem? Snad jen to, že vám kromě vítězství v boji s kvasinkami přeju hlavně trpělivost.

Tento článek navazuje na příspěvky Mykóza, ach jo… a … a zase ta mykóza!