Levák?! Nepřeučovat!

Dříve se „leváctví“ považovalo za něco nenormálního. Možná i proto se datum 13. 8. stanovilo jako „Mezinárodní den leváků“… Říká se, že je to jakási omluva pravorukého světa tomu levorukému. A jak to u leváků vlastně chodí???

Spousta lidí se vůbec nepozastaví nad tím, jak těžké je pro leváka např. stříhat běžnými nůžkami (zkuste si je vzít do levé ruky a stříhat).  Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se těžce prvňáčkům učí psát písmena, když si je právě levou rukou zakrývají???

Já ANO. Dovolte, abych se představila: “Jsem levák přeučený na praváka.“

Jako malá holčička jsem dost často slýchávala od svojí babičky větu: „Ty seš krchňa!!!“ anebo i jiné posměšné věty. Bylo tam z její strany i vydírání typu: „Když si to nevezmeš do pravé ruky, tak se mnou nikam nepůjdeš!“ Hodně slziček jsem vyplakala, protože jsem nechtěla, aby se mi babička posmívala.

Bohužel, moje maminka podlehla nátlaku a v  první třídě, kde jsem se učila psát levou rukou, mě postupně babička donutila začít psát pravou.

Co pro mě znamená přeučení na praváka v reálném životě???  Chaos a zmatek!!!  Dost často mám dny, že nevím, do které ruky si mám vzít lžičku na jogurt. Ani jednou rukou se mi v tu chvíli nejí dobře. Je to hrozný pocit, protože si připadám, že pravá a ani levá ruka nejsou moje.

Pravou rukou pouze píšu, stříhám, házím míčem a ovládám myš k PC!!! Levou rukou dělám vše ostatní, včetně kreslení.

Takže hodina geometrie u mě vypadala takto: tužku jsem vzala do LEVÉ ruky, abych podle pravítka mohla udělat přímku. Tužku jsem přehodila do PRAVÉ, abych mohla přímku popsat. Pak jsem vzala do LEVÉ třeba kružítko, abych vyznačila vrchol trojúhelníku, spojila ho podle pravítka LEVOU a vzápětí PRAVOU rukou jsem ho popsala, jako vrchol C. V lepším případě jsem např. napsala nadpis PRAVOU rukou, přehodila propisku do LEVÉ ruky, abych tento nadpis podtrhla. Pak přehodila znovu do PRAVÉ ruky a mohla pokračovat např. v psaní diktovaného učiva.  Stejný systém fungoval i při výpočtech v matematice atd.

Následky přeučování

Dříve se leváci přeučovali na praváky a byli vlastně násilně nuceni se přizpůsobit pravoruké společnosti.  Takové jednání ovlivňuje zdravý vývoj dítěte a může způsobit poruchy v oblasti rozvoje řeči a myšlení.  Dítě se nutí k užívání méně obratné ruky a důsledek je tedy jeho celková neobratnost. Ta může vést ke ztrátě chuti a motivace k práci.

Určení dominantní ruky

Jestli je dítě vyhraněný levák nebo pravák je opravdu pro laika docela složité.  Ani u dvouletých dětí nemůžeme s přesností říct, zda bude pravák nebo levák. Nervová soustava se postupně vyvíjí stejně jako všechny ostatní orgány a jejich funkce. Teprve u tříletých dětí začíná být zřejmé, jestli bude dítě pravák nebo levák. Dominantní ruku začíná častěji a zřetelněji používat pro běžné denní situace.  K diagnostice patří i přehlédnutí k dědičnosti leváctví (sourozenci, rodiče i prarodiče), dále je zde diagnostika používání dalších párových orgánů (oči, uši, nohy), které jsou také velmi důležité.

Několik tipů pro rodiče, jak odhalit dominantní ruku

Pozorujte, do které ruky bere dítě při spontánní hře různé hračky, korálky, kostky… Důležité jsou i tzv. řízené činnosti jako je braní nůžek, pastelek, ale také i výběr ruky na uchopení lžíce…

Pokud si nejste stále jisti s dominancí pravé nebo levé ruky, obraťte se o pomoc na psychology.

Prvňáček levák x rodiče praváci

Máte doma „leváčka“ a nevíte jak ho naučit psát, protože vy jste pravák??? Důležitý je sklon sešitu. Levák musí mít sešit nakloněný doprava, tedy přesně obráceně než je tomu u pravorukých dětí. Směr písma je zleva doprava. Dítě drží pero úplně stejně jako praváci. Nejčastější chybou u leváků bývá, že ruku v zápěstí ohýbají a vykrucují. Nesprávnému návyku předejdeme právě úklonem papíru vpravo, protože tak dítě vidí napsaný text.

 

Milí rodiče, jestli máte doma „leváčka“ a byť jen v koutku duše jste někdy přemýšleli o přeučení… nedělejte to!!! Byl by to stejně špatný zásah do jeho „JÁ“, jako byste chtěli holčičku násilím předělat na chlapečka.