Porodní plán

Většina nastávajících maminek je dnes díky přístupu k seriózním informacím (internet, časopisy, TV…) již celkem podrobně informovaná o tom, jak právě jejich těhotenství probíhá – jak miminko roste, vyvíjí se, co už umí… Také většinou víme, jaká vyšetření nás čekají, k čemu jsou potřebná, co můžeme vyžadovat a odmítnout…Přesto ale dosud není běžné, že si maminka do porodnice vezme svůj porodní plán (dále PP) – popis toho, jak by podle ní mělo být k ní a miminku přistupováno, jaké úkony upřednostňuje, popřípadě odmítá – i když i to se rychle mění.
A právě proto, že sama vím, že PP může mamince trochu pomoci, aby si ujasnila, co je pro ni důležité, a zároveň slouží personálu k rychlému seznámení s představami rodičky, jsem se rozhodla napsat tento článek.

Porodní plán je dobré zahájit představením se – vypadá to dobře 🙂 – uvedením věku, kolikáté těhotenství prožíváme a na konec úvodu je celkem vhodné napsat „cosi“ o tom, že tento PP je psán pro porod bez komplikací.

Další text, který doporučuji vypsat v bodech, záleží v podstatě na tom, co je pro nás důležité – to všechno by mělo být vyjmenované, zda vyžadujete, nevyžadujete, popřípadě vyžadujete po konzultaci ať už je to přítomnost tatínka či jiné osoby, mediků nebo žákyněk (můžete odmítnout i pokud jste předběžně podepsaly souhlas); klystýr, holení – ano X ne; volby polohy pro jednotlivé doby porodní (volný pohyb i při monitorování, využití sprchy, balónu…); možnost pít, jíst (samozřejmě, že ne menu, ale třeba müsli tyčinka nebo čokoláda dodá energii); tlumení bolesti – ano X ne, popřípadě jak; urychlování porodu – ano X ne; epiziotomie (nástřih hráze)- ano X ne X v případě nutnosti po konzultaci; dotepání pupečníku; položení miminka na břicho; jeho odnesení jen pokud to bude nutné; přiložení k prsu; pokud probíhá vše v pořádku; vyžaduji nebo nevyžaduji samovolný porod placenty bez urychlení; být stále se svým miminkem či nebýt, roaming-in; popřípadě požadavek na nadstandardní pokoj.
To jsou asi nejzákladnější body PP, samozřejmě tam můžete zahrnout vše, co vám může porod ulehčit – třeba možnost poslouchat hudbu, aromaterapie, ambulantní porod…

Pokud budete rodit sama, je vlastně PP takový soupis toho, jak by to podle vás mělo být a může vám pomoci se „domáhat“ jeho dodržení, je snazší dát plán personálu a pak sledovat jeho dodržování, než v jednotlivých fázích porodu vykřikovat hesla ;o). A pokud bude s vámi třeba tatínek miminka, tak je to dobré i pro jeho orientaci – ví, co chcete, a může to ohlídat za vás – třeba právě to neodnášení miminka, jeho přiložení, dotepání pupečníku… Je to návod i pro něj ;o))

PP je dobré si napsat dopředu a vzít ho s sebou do porodnice, kterou jste si vyhlédly a zkonzultovat ho, ne všude jsou ochotní nebo schopní vyhovět ve všem, takže vám může pomoci při konečném rozhodování. Tak porodním plánům a svéhlavým maminkám ZDAR a samé příjemné, rychlé a hladké porody a nádherná a zdravá miminka.

Nakonec přikládám svou verzi PP, ale podotýkám, že každá od porodu očekáváme něco jiného, ne každá těhulka musí chtít rodit přirozeně, ne každá se mnou musí souhlasit, takže fakt jen pro představu:

PORODNÍ PLÁN:

Jmenuji se Pomněnka, je mi 23 let a se svým manželem Pomněnkou ( ;o))) ) čekám první miminko. Byla bych ráda, kdyby v případě, že porod bude probíhat normálně, bez komplikací, byl brán ohled na mé níže uvedené představy o jeho průběhu:

  1. U porodu bude po celou dobu se mnou můj manžel.
  2. Chtěla bych mít možnost volného pohybu, využívat sprchu, balón…
  3. Byla bych ráda, kdybych během porodu mohla pít, popřípadě jíst (čokoláda, bonbony…).
  4. Nechci porod urychlovat léky.
  5. Ráda bych se vyhnula lékům proti bolesti, raději využiji změny polohy, masáže, sprchu, pokud bych se bez léků neobešla, chci jejich podání zkonzultovat s lékařem, který mi vysvětlí, jaké mám možnosti. Nechci epidurální analgezii…
  6. Chci nechat pupečník dotepat, až poté ho přestřihnout a darovat pupečníkovou krev, mezi tím chci mít dítě na břiše.
  7. Chci dítě přiložit k prsu nejpozději po jeho vyšetření (váha, míra, očištění…), běhěm kterého s ním bude můj manžel.
  8. Po dobu, kterou strávím po porodu na porodním sále se svým manželem, nechceme mít dítě v inkubátoru (pokud to nebude nutné ze zdravotního hlediska), ale chceme mít možnost si je pochovat, popřípadě přiložit k prsu. Od této chvíle je chci mít stále u sebe, pokud nebudu příliš vyčerpaná. V takovém případě já sama požádám dětskou sestru, jestli by si miminko nemohla nechat pár hodin na novorozeneckém boxu.