Mami, tati, a proč to tak je?

Věčná dětská otázka „Proč?“ Známe to všichni a mnohdy na určité otázky neznáme odpověď, protože děti se zajímají takřka o vše okolo nich. Řešení není zase tak těžké!

Určitou výhodou jsou encyklopedie, které podle žánru poskytují dostatek odpovědí na všetečné dětské dotazy. Vybrala jsem pár z nich z produkce nakladatelství Slovart, jež vydává knihy domácích autorů převážně z oblasti dětské a populárně naučné literatury např. Naše vlast, Encyklopedie naší přírody s trvalou snahou, aby měly reálnou perspektivu prosadit se i v zahraničí.

Evoluce není revoluce

Autor: Robert Winston
Počet stran: 96
Formát: 21,5 x 27,5 cm
Vazba: tvrdá

Knihu si můžete se slevou objednat zde.

Jak to, že existuje na Zemi život? Proč chodíme po dvou? Jak přišel slon ke svému chobotu? Odkud pocházíme?

Bohatě ilustrovaná encyklopedie se snaží odpovědět dětským čtenářům na podobné otázky a srozumitelně jim vysvětlit evoluční teorii, kterou v roce 1858 zveřejnil britský přírodovědec Charles Darwin a která ve své době vzbudila zájem, kritiku i odpor, ale postupem času byla označena jako nejúžasnější vědecká myšlenka všech dob.


Největší kniha otázek a odpovědí

Autor: Lance Hattatt
Počet stran: 256
Formát: 220 x 270 mm
Vazba: pevná

Knížku si můžete se slevou objednat třeba zde.

Děti se dozvědí například to, jak vznikla naše planeta, co se stane s hvězdou, když umře, jak vznikl život, proč vyhynuli dinosauři, které národy jako první začali stavět města, co je DNA, kde žijí zajímavá zvířata a podobně.

Na konci knížky je test, pomocí kterého může dítě otestovat samo sebe i své rodiče.


Žraloci
Kde a jak získává potravu žralok veliký? Kolik zubů žralok vymění za celý život? Jak můžeme žraloky chránit a zajistit jejich přežití? Edice Na vlastní oči se v novém dílu ponoří do světa žraloků a dalších paryb, vyskytujících se v mořích v nejrůznějších tvarech a velikostech. Nejnovější poznatky o jejich životě jsou doprovázeny působivými 3D ilustracemi, takže žraloci a jejich příbuzní vystupují z každé stránky a podněcují představivost dětských čtenářů (a možná i trochu nahánějí strach).
Více o knize najdete zde.

Hvězdy
V edici Objevy bez hranic se mladí čtenáři tentokrát vydají do vesmíru. Dozvědí se, jak vznikají hvězdy, proč mají různou velikost a jak „umírají“. Prozkoumají různé galaxie včetně té naší, ponoří se do mlhoviny a podívají se na explozi supernovy. Seznámí se také s tím, co lidé viděli v obrazcích na noční obloze a jaké legendy si spojovali se souhvězdími. Naučí se číst mapu hvězdné oblohy a zjistí, jak se vyvíjelo pozorování hvězd od časů Galilea a jeho prvního malého dalekohledu až po současné obří teleskopy na oběžné dráze.
Více o knize najdete zde.


Encyklopedie vynálezů

Autor: Louise Spilsburyová
Počet stran: 224
Formát: 21,5 x 27 cm
Vazba: pevná

Knížku si můžete se slevou objednat třeba zde.

Co jsou to GM-potraviny? Kdy byly vynalezeny mobilní telefony? Kde vynalezli papírové peníze? Jak fungují čárové kódy? Proč zůstávají satelity na oběžné dráze? Kdo vymyslel zip?

Odpovědi nejen na tyto otázky, ale i na celou řadu dalších, doprovázené navíc přes 200 fotografií a více než 250 ilustracemi, řezy a nákresy činí z Encyklopedie vynálezů vynikající zdroj informací pro mladé čtenáře.


Listují si vaše děti rády encyklopediemi? Jaká se řadí k těm nejoblíbenějším?