Archivované diskuze jsou určeny pouze ke čtení.
Potraviny verzus jejich vyhazování
Tak mi to nedá, abych se Vás nezeptala jak to doma řešíte s potravinami.
U nás konkrétně jde o pečivo, které opravdu neumím odhadnout kolik ho sníme. Takže většinou zůstane, někdy až do svého splesnivění, jindy na krmení kačenek, a v nejlepším případě obalím ve vajíčku a ještě máme večeři (nebo snídani). Ale vetšinou letí do koše. Na strouihanku často neschovávám máme ji dost.
Každopádně se občas manžílek podivuje a někdy i dává “přednášku“, jak to že vyhazujeme ???? Nemusím snad ani psát, že tohle “poučování“ někdy dostane nečekané obrátky a je doma dusno.
No pečivo je jedno z jídel co letí do koše. Taky stará polívkay, nedojezené brambory – prostě se to jednou za čas stává. Ne ovšem každý den !
Jak je to u vás ? Nebo jsme nenormální já, že neodhadnu kolik vlastně sníme a pak vyhazujeme?
Bydlím ve městě, takže zbytky neodnesu žádné drůbeži nebo pejskovi.
Neella
Tak jsem otevřela babičinu kuchařku,když vás tak čtu.Chlebová smetanová polévka:vodu do varu,přidej masox, oloupanou rozkrojenou cibuli a plátky česneku.10min povaříme.Přidáme rozlámaný pokrájený starý chléb (dvě patky či 3 krajíce),2PL vegety a vařím 15 min. Potom přilej 2dl smetany s rozkvedlaným vejcem.Povaříme a propasírujeme přes husté síto.Dle chuti osol a opepři.Nazdob zelenou petrželkou.
Potom je také super staré pečivo na nádivky k masu a jakmile mi zbude starší rohlík,dělám manželovi a sobě hezký večer s jednohubky 🙂
No a pak staré pečivo drobím a chodím s dcerkou krmit ptáčky – hezk a účelná procházka.Také se někdy zastavím ve zverimexu a nabídnu tam usušené pečivo-někdy ho vezmou.Tak kromě klasiky vám nabídnu snad i nějaký nový nápad!
Žemlovka na slano…super – díky za tip.
Manža ohnuje nos nad sladkou.
Neella
lenous to neznám vyzkouším vypadá to zajímavě:-)
Taky se mi zdá, že toho dost vyhazuju (když mám zrovna dost tvrdých rohlíků v zásobě na strouhanku) Mě tak moc nevadí jíst starší pečivo, ale manžel málokdy jí starší rohlík. Taky rozpékám a topinkuju (ale to moc nechce)
Mňam mňam, zkusíme, Hani :))
Ájíku, přpomnělas mi s těmi rohlíky v troubě-
oblíbenou večeři máme zapékanou veku (místo veky se dají použít i rohlíky)
Namažu máslem (lepší je opravdové, žádná rama), na to namažu trochu paštikou, na to prolisovaný česnek a navrch nastrouhaný tvrdý sýr. Dám na nevymazaný plech a ve vyhřáté troubě zapeču asi 4 minuty. Kluci i manžel to mají hrozně rádi.
Nejhorší pro mě je když to mažu, zapamatovat si kombinace, co kdo jí a co ne. Třeba Toníkovi nedávám paštiku ani česnek, Eda nechce sýr, Lukin nechce česnek 🙂
To jsem ráda, že jsem přispěla ke změně kuchyně. Klika, že to chutnalo i Tvým pěti chlapům, takovou hordu nakrmit, to abys tam nadrobila celý pecen 😀
Vidíš Leni, díky za tip, to bych zkusila. My totiž klasickou žemlovku neradi – a často řeším, co s rohlíky… někdy se jich sní k večeři 15 a někdy mi po víkendu zůstane třeba 6 rohlíků…
Někdy to řeším tak, že je potřu máslem, obložím sýrem a nechám chvilku zapéct v troubě, jsou výborné, jako čertsvě upečené.
A ještě díky za tip na zahuštění guláše suchým chlebem – dělala jsem jej včera a byť guláš milují i tak, včera se mohli umlátit, s tím chlebíkem je to opravdu ještě lepší :))
Neella připoměla žemlovku, já jí dělám i naslano: místo strouhaných jablíček dávám strouhaný tvrdý sýr, posypu petrželkou, trošku muškátového oříšku – jinak postup stejný, máslem vymazaná, strouhankou vysypaná zapékací miska, rohlíky nakrájené na kolečka, namočené v mléce, střídám rohlíky a sýr, zapeču do růžova v troubě a je k tomu skvělý jakýkoliv zeleniný salát.
Tak koukám, že je to u všech podobné.
Máme pečku, takže když peču rohlíky, tak jich mám 24, 15 jich dám do mrazáku a pak když dojde nečekaně chleba, tak vyndavám, kolik potřebuju.
Občas taky vyhazujeme zbytek brambor, rýže, porci polévky, kterou už nikdo nechce…
Naštěstí manža je takový “dojížďák, takže to většinou stihne zlikvidovat, ale zrovna minulý týden jsem vyhazovala asi 10 dkg debrecínky a to mi bylo líto…