Klíštová encefalitida nebo lymeská borrelioza

Rubrika: Onemocnění a léčba

669909_tickLymeská borelioza, takový zněl verdikt lékaře mému známemu. Asi jsem si to opravdu uvědomila až v době, kdy to postihlo někoho z přátel. Vždy jsem si řikala, že když půjdu do lesa s dlouhým rukávem a dlouhýma kalhotama, tak mě nic nepotká, ale ono potkalo mého známého…

Trpí Lymeskou boreliozou už rok a pořád se jeho stav zhoršuje, napadá mu to různá mozková centra od nervového po svalový v celém těle. Není to opravdu dobrý pocit, když někdo úplně zdravý se vám takhle mění před očima v něco, co ani nejde popsat.

Dnes už prakticky není lokalita, kde by se klíštata nevyskytovala. Nositeli jsou zvířata a ptáci, kteří je roznesou všude. Proto klíštata najdeme doma na zahrádce, v městských parcích, ale především na okrajích lesů a vodních toků.
U nás jen v loni onemocnělo klíštovou encefalitidou 609 pacientů a dalších 3677 lymeskou boreliozou. Zpravidla klíště, které přenáší encefalitidu, nepřenáší borreliozu a naopak. Borreliozu přenáší zhruba 15 až 20 procent nakažených klíštat.
Kousnutí od klíštěte se nemá podcenit. Roztoče je nejlepší zbavit se hned po přisátí, kdy ještě organismus nestačil předat nákazu. Sníží se tak riziko možných potíží. Na to, zda bylo vaše klíště infikované, potřebuje lékař týden. Známému to zjistili až po třech měsících a to už bylo pozdě.

Pro zánět mozku je typická malátnost, pro borreliozu zase zarudlá a ohraničená skvrna na kůži.
Ideální je nechat se očkovat v zimním období. Obranné látky člověk získá už za čtrnáct dní.
Onemocnění má podle lékařů u starších lidí mnohem závažnější průběh než u mladých. Vyžaduje delší léčení v nemocnici a dokonce i pobyt na jednotce intenzivní péče s řízenou plicní ventilací. Také rekonvalescence a rehabilitace bývá velmi dlouhá.
Proto myslím, že se každopádně vyplatí chránit, než něčím takovým procházet nebo projít.

Napsal/a: Nikelka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Taky jsem jezdívala na tábory jako zdravotník a je to přesně jak píše jarmuschka – ještě jsme někdy dětem ta místa zakousnutí kroužovali fixou a každý den je kontrolovali – myslím, že to není špatný nápad i pro užití u vlastních dětí…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    jezdila jsem jako zdravotník na dětské tábory…
    Ano, dřív se to tak dělalo – zakápnout olejem, zamáznout máslem, krémem… a vytočit. Ještě se řešilo, jestli po nebo proti směru hodinových ručiček…
    Nás už opravdu učili místo dezinfikovat a klíště opatrně vyviklat… Každé dítě mělo svou táborovou „zdravotní kartu“, kam se zapisovaly všechny komplikace a zdravotní problémy – no, skoro všecka děcka tam měla od nás jen poznámky o klíšťatech – datum a místo zakousnutí… aby to pak mohli sledovat i rodiče po návratu z tábora…

  • Ten článek je zajímavý – s tou levandulí nebo vitamínem B jako odpuzovačem jsem to slyšela, ale z praxe to neznám…taky jsem ale slyšela zkazky o vytahování klíšťat stylem „zakápnutí stolním olejem a vykroucení“ nebo „potření zubní pastou a vykroucení“…čiliž usmrcení klíštěte a vykroucení…(na ambulanci k nám chodili lidé fakt třeba i ve 3 hod. ráno si nechat „odborně“ vytáhnout klíště – pamatuji si dokonce na jednoho pána, který cca v tuto dobu trval na tom, že chce vyříznout i kus kůže a podkoží kolem „vkousnutí“ – pro jistotu:-))ale teď vím, že tady jsou informovaní jedinci kteří toto nedělají,protože je to to nejhorší možné – proč? Velmi názorně nám to vysvětlil jeden lékař na infektologii – původcem lymské boreliózy je bakterie, která žije v trávicím ústojí klíštěte a klíště, když se dusí, tak zvrací……normálně stačí desinfekce a opatrné vyviklání… a sledování tak měsíc, jestli není něco v nepořádku („chřipkové příznaky“, rudá skvrna na kůži apod.).. jen jsem ještě chtěla doplnit, že lymská borelióza je bakteriální nákaza, je tedy léčitelná antibiotiky, jen hrozně záleží na tom, aby člověk přišel včas…

  • Petra Vymětalová

    Káčo – jak to řešíš ty jako „povolaná osoba“?

    … další užitečný článek:
    Jak se zbavit klíštěte

  • Užitečný článek – v souvislosti s tím mě napadla jedna věc – JAK JSTE ZVYKLÍ (ZVYKLÉ) TAHAT KLÍŠŤATA? – děláte to sami (samy) nebo chodíte na pohotovost ve 3:00 hod. ráno?

  • Já když slyším klíšťová encefalitida, tak si vzpomenu na pána, pacienta, kterého jsme měly na starost na praxi. Byl to 2m chlap, měl asi 40kg, krmili ho sondou do břicha, hned vše vyzvrátil, když jsme ho chtěly posadit, musely jsme být 3. Nemluvil, ale vnímal. Co může být horší? A to vše udělala jedna malá potvora – klíště!

  • Vím o čem je řeč-, i když já osobně jsem limskou boreliozu nepoznala na vlastní kůži, ale moje tchýně by mohla vyprávět….Když poslouchám občas, jak to dokáže hodně zněpříjemnit život a člověka dokonce upoutat na lůžko a zničit zdraví, běhá mě mráz po zádech. Také u mého švagra se projevila až za několi let od t doby, co měl klíště…naštěstí to mělo hladší průběh než u tchýně, která má zdr.problémy do dnes a má invalidní důchod.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist